Avemar'ın keşfi - Máté Hidvégi PhD ile röportaj

Sandra Cascio'nun Mate Hidvegi ile yaptığı röportaj

Hidvégi Máté

Profesör Hidvegi, buğday tohumu ve orijinal fermantasyon süreci üzerinde çalışma fikrini nasıl buldunuz?

İlaç araştırması ailemde her zaman temel olmuştur. Transilvanya-Ermenisi büyükbabam Profesör Lajos David, 1920'lerde Szeged Üniversitesi Eczacılık Bölümü'nün organizatörüydü. Üniversiteden bu yana en yüksek dereceye ulaşan ilk ve tek eczacı olan Tıp Fakültesi Dekanı seçildi. Büyükbabam Nazi Soykırımı sırasında Nazilere karşı Yahudi zulmüne kamuoyuyla karşı çıkan dindar bir Roma Katoliğiydi. Meslektaşlarından biri ve belki de en yakın arkadaşı, C vitamini keşfeden Nobel ödüllü Albert Szent-Gyorgyi idi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Szent-Gyorgyi, ABD'ye taşındı ve burada kas biyokimyasına önemli katkılarda bulundu. Daha sonraki yıllarda kanser için bir tedavi bulmak amacıyla kanser araştırmalarına yöneldi. Szent-Gyorgyi, devrim niteliğindeki bir antikanser ilacının, prekürsörlerin buğday tohumu içinde bulunabileceği metoksi-sübstitüentli benzokinonlar ile kombine edilmiş C vitamini üzerine dayanabileceğini teorileştirdi.

1980 yılında Biyomühendislik alanında yüksek lisans derecemi aldım. Bundan önce Albert szent-Gyorgyi ile şahsen tanışma fırsatım oldu. Hala bir hazine olarak, onun benim için imzaladığı kitaplardan birini saklıyorum. İlk işim Macar Tahıl tröst’ünde kalite kontrolörlüğüydü. Doktoramı bitirdikten sonra Winnipeg'deki Kanada Tahıl Komisyonu Tahıl Araştırma Laboratuvarı Temel Buğday Araştırma Biriminde iki yıl geçirdim. 1990'da Budapeşte'ye döndüm ve teknik Üniversitede Biyokimya profesörü oldum O zamanlar, Macaristan'daki politik sistemi tamamen değiştiren ve halk için bu kadar umut veren barışçıl demokratik devrimi takip ederek, bir kanser ilacı geliştirmeye karar verdim. Ayrıca, szent-Gyorgyi'nin yeni yürümeye başladığı entelektüel yolu takip edersem, hedeflerimi tamamlayabileceğimi de hissettim.

Başlamama yardım etmesi için Birleşik Devletler’deki parlak bir organik kimyacı olan ve kanser araştırmalarında Szent-Gyorgyi ile iş birliği yapan eski bir arkadaşım Gabor Fodor’a telefon ettim. Gabor bana hayatın komik olduğunu söyledi çünkü benim görüşmemden kısa bir süre önce Albert'ın kanser araştırma çalışmasında kullandığı reaktifleri almak istemesi üzerine Woods Hole, Massachusetts'teki Szent-Gyorgyi'nin laboratuarından bir telefon aldığını söyledi. Bu reaktifler yoksa atılmak üzereydi. Bu yüzden Szent-Gyorgyi'nin ölümünden yaklaşık 6 yıl sonra, Dr. Fodor'un yardımıyla, bu kimyasalları, Szent-Gyorgyi'nin yayınlarıyla birlikte, üstat'ın kanser için bir çare bulma çabalarını sürdürme amacıyla aldım. Dr. Szent-Gyor-gyi ile çalışan bilim insanlarıyla ne kadar konuşmak istediğimi hatırlıyorum. Düşüncelerimi ve Szent- Gyorgyi'nin hayalini kurduğu ilacı yapma planlarını paylaşmayı arzu ettim. Laboratuarda Dr. Szent-Gyorgyi'nin asistanı olan Jane MacLaughlin'den büyük kuantum-biyokimyacı Janos Lâdik’ten cesaret aldım ve en önemlisi, Biyokimya Enstitüsü'nün başkanı Hermann Esterbauer tarafından Graz Üniversitesi, laboratuarında çalışmak için davet edildim. Profesör Esterbauer'un cömertliği sayesinde, öğrencim olan Dr. Rita Farkas ile birlikte Graz'da çok değerli bir çalışma yaptık.

Ayrıca buradan akıl hocalarım Gabor Fodor ve Hermann Esterbauer'a ne kadar minnettar olduğumu söylemek isterim. Onlarsız hayallerim asla gerçekleşmezdi.

Asıl amacım, en yüksek serbest benzokinon içeriğine sahip buğday tohumu özlerini geliştirmekti. Bunun için benzoquinon parçalarını doğal formda tutan kimyasal bağlardan kurtarmak için glikozitlerde bir fermantasyon süreci geliştirdim. Fermantasyon sıvısındaki aktif mor renk moleküllerinin ilk kez açığa çıktığını hala hatırlıyorum.

Fermentasyon, kimyasal değişiklikleri gerçekleştirmek için hafif bir yöntemdir. Kimyasallar değil, ekzo ve endo-enzimleri olan canlı hücreler, bağları ayırmak ve yeni moleküller yapmak için kullanılır. Bu aynı zamanda Avemar'ın üretim süreci için de geçerlidir: bu özüt, başka yerlerde bulunamayan yeni moleküller içerir, ancak öncüleri doğal bileşiklerdir ve bunların sentezi de doğal yollarla yapılır.

Fermente buğday tohumu özü geliştirmek için, 7 yıldan fazla süren araştırmalar gerekliydi, bu uzun seneler boyunca motivasyonlarınız nelerdi?

Araştırmanın olumlu sonucu: Bu, devam etmemi sağlayan en önemli motivasyondu (ve halada öyle)

Fermente buğday tohumu özü için üretim sürecinin gelişiminin tamamlanmasından sonra, Budapeşte'deki Semmelweis Tıp Üniversitesi'nde kanser araştırmacısı olarak çalışan bir arkadaşımla konuştum. Kanser tedavisinde yararlı olan toksik olmayan bir toz olduğuna inandığımı söyledim o da aynı zamanda bir bilim insanı olarak sözlerime itibar etti ve bir hayvan testi yapmaya söz verdi. Arkadaşımın çalıştığı Deneysel Kanser Araştırma Enstitüsü, uluslararası alanda tanınmış bir kanser araştırma merkeziydi. Bir ay sonra Enstitü'den, “toz” un, o sırada test edilen ilaçların çoğundan daha etkili göründüğüne dair bir telefon aldım. Önümüzdeki iki yıl boyunca, Semmelweis'te avemar ile ilgili bir hayli in vitro ve in vivo deneyleri yapıldı. 12 Aralık 1995'te Enstitü, "Dr. Hidvegi tarafından sağlanan kanserin ilerlemesini engellemek için potansiyel bir tedavi olduğunu" belirten yazılı bir görüş yayınladı.

Daha sonra sonuçlar yayınlandı ve makaleler Macaristan'da ve dünya çapında birçok bilim adamını ikna etti ve Avemar araştırma programı katlanarak büyümeye başladı. Kanser araştırmasına olan tutkumla birlikte bu artan ilginin de önemli motive edici dürtüler olduğunu düşünüyorum.

Neden aktif bileşene Avemar ismini verdin?

Sonuçlarımı dünya çapındaki bilimsel topluluğa tanıtmak istedim, ama daha da önemlisi, kanserden etkilenen insanlara yardım etmek ve onlara hazırlanan ilacı temin etmek için istekliydim. Deneyler pahalıydı ve fonlarım sınırlıydı, yani çok sınırlıydı. İtiraf etmeliyim ki, ailemden araştırma tutkusunu miras aldım ve birkaç yıl boyunca vazgeçmeyi hayal bile etmedim, ama ne yazık ki param tükeniyordu. Arabamı sattım ve aynı zamanda sanat tarih öğretmeni olan annemin Macaristan’ın en yüksek bilimsel ödülünü aldığında kazandığı büyük parayı da harcadım.

Dindar bir insan olarak kutsal Meryem adına dua ettim. Ertesi gün dileğim gerçekleşti ve ihtiyacım olan maddi desteği aldım. Bundan sonra, deneyleri tamamlayıp tescil için onay almayı başardım. Sadece bir kod adı olan ürüne bir isim vermek zorunda kaldığım zaman gelmişti. Gece geç bir saatte Avemar ismi, Latince adı Ave Maria olan duadan aklıma geldi.

Buğday tohumu ile yapılan birçok başka ürün var. Ürününüz farklı mı? Hangi şekilde farklı?

Buğday tohumu hakkında konuştuğumda, tahılın ayrı bir anatomik kısmıdır ve öğütme işlemi sırasında kepek ile birlikte ayrılır. Bu öğütmenin yan ürünü genellikle hayvan yemine karıştırılır.

Avemar'ın üretim sürecinde, buğday tohumunu embriyosundan çıkarılan bir hücre molekülü, fermantasyon sırasında biyoteknolojik olarak dönüştürülür. Bu bileşikler bu nedenle yeni oluşmuşlardır. Bu molekülleri buğday tohumunda bulamazsınız. Bir kişi bir mikrogram Avemar almadan bir ton buğday tohumu tüketebilir. Avemar bir "buğday tohumu ürünü" değildir. Doğada bulamadığınız moleküller içerir, ancak öncüleri buğday tohumu içinde bulunur.

Araştırmanız sırasında sizi en çok etkileyen bulgular nelerdi?

Hayvan ve klinik çalışmalar Avemar'ın yararlı etkilerini ortaya koyduğu için her seferinde bizim için yeni bir keşif oldu. Hayvansal kanser deneylerinde, Avemar'ın yaygın olarak kullanılan kemoterapötik ilaçlarla kombinasyonunun metastaz gelişimini tamamen engellediğini fark ettiğimiz nefes kesici bir andı. Elimizde çok umut verici bir ürün olduğunu biliyorduk ve tüm etkinlik profilini keşfederken bile ömür boyu araştırma yapabileceklerini biliyordum. Şimdiye kadar Macaristan, İsrail, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, İtalya, İspanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İngiltere, Rusya, Avustralya, Kore, Vietnam'da yapılan Avemar araştırmalarını denetledim. Dünya çapında yarattığı bilimsel ilgiyi görmek iyi bir deneyimdi. Araştırmacılar beni dünyanın her yerinden buluyor ve Avemar araştırmalarından bahsetmemi istiyorlardı.

Bu etkileyici sonuçlar bekleniyor muydu?

Ürünümü bir besin takviyesi olarak dağıtma iznini istemek için Sağlık Bakanlığı'nı ziyaret ettim. Sağlık otoritesinin Sağlık Bilimleri Konseyi, araştırmamın Avemar'ın kanserden etkilenen hastalar için "özel tıbbi amaçlı diyet gıdaları" olarak kaydedilmesi için klinik çalışmalar yapmama izin verdi.

Avemar'ın aniden uluslararası bir ilgi görmesi oldukça sürpriz oldu. 2006 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'nde avemar dağıtılan meslektaşlarım, doğal, organik ve sağlıklı ürünler endüstrisinin en büyük buluşması olan Anaheim, Kaliforniya'daki yıllık doğal ürünler fuarına katıldı. Benim için büyük sürpriz, Avemar “Yılın En İyi Yeni Ürünü” ne aday gösterilmesiydi. Sergilenen 15.000 üründen yalnızca en iyi 400 ürün, yıllık NutrAward yarışmasına katılabilir. NutrAward'ı elde etmenin temel kriteri, ürün hakkında sağlam bir bilimsel kanıt sunmaktı. Avemar, NutrAward için 50.000'den fazla profesyonelin çoğunluğu tarafından seçildiğinde, bu ürünün biyolojik etkinlik ve güvenlik açısından benzersiz olduğu ve sağlam bir bilimsel çalışmaya dayandığı anlaşıldı.

Avemar Araştırma Programının mevcut durumu hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Hayatımı kanser araştırmalarına adadım ve açıkçası Avemar benim için önemli. Avemar Araştırma Programı aracılığıyla yolları takip ederek dünyayı dolaşıyorum.

Kendimi bir mühendisle bir bilim insanı arasında bir melez olarak görüyorum ve amacım Avemar için hayallerimin gerçekleşmesidir. Her zaman saf araştırma yapan sadık bilim insanlarına hayran kaldım. Bilimin temelini kurdular ve onların olağanüstü çalışmaları bilimsel evrim için olmazsa olmazdı. Bu nedenle, Avemar'ın eylemlerini daha iyi bir mekanik anlayışa kavuşturmak için her zaman temel araştırmacılarla yakından çalıştım.

2009 yılında, Avemar hakkında bir konuşma yapmak için DNA'nın çift sarmalının keşifçisi olan Nobel ödüllü James Watson'dan bir davet aldım. Büyük çoğunluğunu kanser aratırmacılarının oluşturduğu bilim insanlarının önünde konuşmak benim için büyük bir onurdu. Dr. Watson'un ev sahipliği yaptığı sunumumdan beri, avemar'ın aktif moleküllerini bulmak için bir iş birliği başlatıldı. Sonuç umarım, önemli bir kanser ilacı olacaktır.

Fermente buğday tohumu özünü hastalarına kullanmak isteyen hekimlere tavsiyeniz nedir? Ve hastalar için tavsiyeniz nedir?

Tıp topluluğu ve sağlık hizmeti sağlayıcıları, onkologlar, hemşireler, diyetisyenler, kanser hastaları hakkında endişe duyan natüropatlar için, destekleyici tedavide önemli rolünün daha iyi anlaşılması için Avemar hakkında daha fazla bilgi edinmelerini tavsiye ederim. Avemar, kanser türlerinin çoğunda test edildi. Sonuçlar, bu ekstrenin kanser hastaları için doğal bir ürün olduğunu doğruladı.

Avemar ile ilgili yeni bir tıbbi inceleme makalesinin başlığı şu soruya dönüştü: Bir besin takviyesi mi yoksa bir antikanser ilacı mı? Önde gelen bir Alman onkolojik merkezi ile bağlantılı yazarlar, şu sonuca vardılar: "Fermente buğday tohumu ekstresinin kanser hastaları için reçetesiz bir tıbbi besleyici olarak kullanımı sürdürülebilir ve kemoterapi ile kombine kullanımı mümkün görünmektedir." Alman onkolojik merkezinin sonuçları kanser hastalarına hizmeti kendine görev edinmiş sağlık personeline mesajımdır.

ABD'nin en iyi beslenme uzmanlarından biri olan Avemar hakkında yeni bir derlemenin yazarı, makalesinin başlığı olarak da benzer bir soruyu ilginç bir şekilde kullanmıştır: "Fermente buğday tohumu özü- Kanser için ek tedavi midir?’’ …Ve sonuş açık bir şekilde evet olmuştur. Rahmetli Robert C. Atkins'in tavsiyesine atıfta bulunarak: "Kanser tedavisinde bütünsel bir şekilde hem klinisyen hem de hastanın uyanık ve agresif olması çok önemlidir."

Avemar'ı hastalığa karşı mücadelede silahlarıdan biri olarak kullanmak isteyen kanser hastalarına mesajım olarak bu büyük cümleyi ödünç alıyorum.

Mate Hidvegi, 9 Kasım 1955'te Budapeşte, Macaristan'da doğdu. Okudu, daha sonra Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi'nde ders verdi. Üniversiteyi bitirdikten sonra, tahıl endüstrisinde çalıştı ve yakın kızılötesi bileşim verisine dayanan patentli bir yem danışma sisteminin ortak geliştiricisi oldu. Macaristan'da Hidvegi, terapötik kullanım için örneklenmiş bitkisel özlerin büyük ölçekli üretimi için teknolojilerin geliştirilmesinde öncülerden biriydi. 1988-1990 yılları arasında Hidvegi, Kanada Tahıl Komisyonu, Winnipeg, MB Tahıl Araştırma Laboratuvarı'nda Doktora Sonrası Araştırmacı oldu. 1990 yılında Macaristan'a dönen Hidvegi, doğal ilaç endüstrisindeki işletmeler için çalışmaya başladı. İlk ses getiren çalışması, dünya çapında pazarlanan anti-kolesterol hapı, Esterin oldu. Ayrıca bu yıllarda sağlık ve gıda endüstrisi için çeşitli ürünler geliştirdi. Bağışıklık düzenleyici, antikanser ve antimetastatik özellikleri olan tescilli fermente buğday tohumu ekstresinin (Avemar) mucididir. Hidvegi kimya alanında doktora, CSc ve DrHabil ve Yahudi Üniversitesi Budapeşte'de onursal bir profesörlük yapmaktadır. Akademik çalışmaları için Macaristan Devlet Başkanı (2000), Kültür ve Eğitim Bakanı Scheiber Ödülü, Macaristan (2001), ABD'de NutrAward (2006) ve Macar Patent Ofisi Jedlik Ödülü (2007) altın madalya aldı. Kutsal Şehir Kudüs'ün (Vatikan) Atlı üyesidir.