Avemar Nedir?

Avemar Nedir?

Avemar kanser hastaları için tamamen doğal, klinik olarak kanıtlanmış bir besin takviyesidir. Tıbbi uzmanlar, Avemar'ı etkili bir kanser tedavisi olarak kabul etmektedirler. Avemar kullanmaya başlamış hastaların diyetlerinin sonuna kadar kullanması önerilmektedir. Bilimsel çalışmalar, Avemar'ın geleneksel onkolojik tedavilerin (cerrahi, radyo, kemoterapi ve immünoterapi) etkinliğini artırdığını göstermiştir. Avemar'ın düzenli alımı ile hastalar daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olup, daha iyi bir yaşam tarzına sahip olurlar. Avemar Granül ve Film kaplı tablet formunda mevcuttur.

Avemarın aktif bileşeni fermente buğday tohumu ekstresinden patentli biyoteknolojik süreçler kullanılarak üretilen tamamen doğal bir yapıya sahiptir. Avemar pulvisinin (tozunun) icat edilmesinden bu yana, sadece laboratuvar ortaminda değil, test hayvanları ve kanser hastalarında da önemli bir araştırma yapılmıştır. Güvenlik profili laboratuvar ortamında, hücrelerde ve hastalar üzerinde çalışılarak çıkarılmıştır. 1998'den bu yana 100'den fazla rapor yayınlanmış ve 33'ün üzerinde bilimsel makaleye şu anda PubMed veritabanından erişilebilmektedir. Tüm bilimsel yayınlara resmi Avemar Araştırma web sitesinden erişilebilirsiniz.

Avemar 2002'den beri "kanser hastaları için özel tıbbi amaçlı diyet gıdaları" olarak tescil edilmiştir. Avemar, 2006 yılında ABD'nin California eyaletinde “Yılın En İyi Yeni Ürünü” dalında NutrAward'ı da kazanmıştır.

Tavsiye edilen dozaj ve uygulama hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın!

Avemar tamamen doğaldır

Hem fermente hem de fermente olmayan buğday tohumu, binlerce yıldır insan diyetinin bir parçası olmuştur ve herhangi bir sağlık tehlikesi taşıdığına dair hiçbir belirtiye sahip değildir. Avemar buğday tohumu embriyosundan üretilmektedir. Yaklaşık 2 fincan tam buğday unu (∼270 g) içeren tam buğday ekmeği, yaklaşık 7 g buğday tohumu içerir. Buğday tohumu da herhangi bir yan etki olmaksızın avantajlı besin özellikleri sağlamak için formüle edilmiş çok çeşitli gıdalarda bir bileşen olarak kullanılır.

Avemar tozunda bulunan fermente buğday tohumu embriyosu , tam buğdayda bulunan fermente buğday tohumu ile büyük ölçüde eşdeğerdir. Tam buğday ürünlerinin tarihsel olarak güvenli tüketimi de Avemar tozu’nun kullanım amacına uygunluğuna dair güçlü kanıtlar sağlar.

Toksik değildir.

Avemar tamamen güvenlidir ve malign hastalığın herhangi bir aşamasında kullanılabilir. Toksikolojik durumu test edilmiş ve ABD'de güvenlik açısından da gözden geçirilmiştir. Avemar'ın GRAS (Genel Olarak Güvenlidir) statüsünü FDA düzenlemelerine uygun olarak onaylayan bağımsız sağlık, gıda güvenliği ve toksikoloji uzmanları paneline göre:

"Avemar ekmeğin toksikolojik profiline sahiptir."

Avemar tozu, Avrupa Birliği'nde ve dünya çapında uzun bir geçmişi olan gıda sınıfı başlangıç malzemelerinden üretilen kimyasal olarak iyi karakterize edilmiş bir maddedir. Bir granül ve film kaplı tablet formunda Avemar, sayısız ülkede herhangi bir sorun ile karşılaşmadan piyasaya sürülmüştür.

Fermente buğday tohumu embriyosu standartlaştırılmış ekstresi ile ilgili Güvenlik çalışmalarını okumak için lütfen buraya tıklayınız.